Jak změřit dveře a jaké zvolit?

Jak změřit dveře a jaké zvolit?

Čeká vás rekonstrukce bytu a výměna dveří? Stavíte nové bydlení a plánujete nákup dveří a zárubní? Máte vybraný model dveří i jejich povrch, ale nejste si jistí s rozměry? Na našem blogu vám poradíme, jak správně změřit interiérové dveře a jaké provedení zvolit.

Jaké zvolit interiérové dveře?


Nejčastěji se setkáte s nabídkou klasických neboli otočných dveří. Jsou sázkou na jistotu, zavěšenou na pantech s otevíráním do prostoru místnosti. Velké oblibě se těší i dveře posuvné díky úspoře místa, a to jak zavěšené v garnýži, tak i do zazděného pouzdra. Popularitu začínají nabývat i dveře skleněné, které prakticky oddělí prostor a působí velmi vzdušně v moderních interiérech.

Jak otevírat dveře?


Při výběru klasických dveří je důležité určit i jejich správnou orientaci, potřebujete levé nebo pravé dveře? Postavte se tak, abyste dveře otevírali směrem k sobě a představte si, na které straně budou panty. Budou-li na pravé, potřebujete pravé dveře, pokud na levé, potřebujete levé dveře.

Tip od GRIMAX


Ať zvolíte klasické či posuvné interiérové dveře, po jejich otevření byste měli mít snadno dostupný váš cíl v místnosti. Otevřené dveře by neměly narážet do nábytku v prostoru, ani se o svůj prostor prát s dalšími dveřmi v místnosti. Vypínače světla by měly být situovány vždy na straně klik.

Jak správně změřit dveře?


Přesné rozměry dveří jsou velmi důležitý parametr při výběru dveří. Dveře bývají označovány „celými“ čísly nejčastěji jako 60, 70, 80 a 90 na šířku a 197 na výšku, ale nejedná se o vyjádření skutečných rozměrů a tyto šíře i výše na samotných dveřích nenaměříte.

Nejpoužívanější rozměr klasických otočných dveří tzv. „osmdesátek“ je 80/197 cm. Jedná se pouze o označení dveří, a hlavně rozměry průchodu po instalaci dveří. Samotné dveře měří na užší straně ve falci, tedy tam, kde se zavírají do zárubně 82 cm a na širší straně 85 cm. Skutečná výška na nižší straně je 197 cm a na vyšší straně 198,5 cm.

Rozměr dveří podle typu místnosti


Jsou to právní normy nebo zvyklosti, které nám přesně určují, které rozměry dveří do dané místnosti zvolit? Dveře „60“ se doporučují používat pro spíže, komory, šatny, technické místnosti apod. Pro koupelny a WC se nově doporučuje používat dveře o šířce „70“. Obytné dveře v interiéru se nejčastěji používají s šířkou „80“ a vchodové šíře dveří pak „90“.

Se zaměřením dveří, vašich stavebních otvorů nebo stávajících zárubní vám v GRIMAX rádi poradíme.

Naše kamenné prodejny

mapa

Poraďte se s námi

máte dotaz?
Načítám, prosím vydržte...