Rekonstruujete byt? Poradíme vám rozměry dveří i směr otevírání

Rekonstruujete byt? Poradíme vám rozměry dveří i směr otevírání

Čeká vás rekonstrukce bytu a nevíte si rady s výběrem dveří, jejich rozměry i tím, zda u nich hraje roli směr otevírání? V Grimax najdete vždy odborné rady a rádi vám pomůžeme i se samotnou realizací.


Rekonstruujete? Poradíme vám s výběrem dveří

Ačkoliv se to na první pohled nezdá, dveře jsou velice důležitou součástí bytu. A to nejen po praktické stránce, ale zároveň, pokud jsou vhodně zvolené, mohou působit jako designový prvek interiéru. Na trhu je ale široký výběr typů, velikostí, materiálů, povrchů i prosklení, jak se v nich nejlépe orientovat a jak vybrat? Na rozměry se zaměříme později, nyní se podíváme na materiál a povrch.


Čemu věnovat pozornost při výběru dveří do bytu?

S povrchovým materiálem dveří úzce souvisí právě design, a to, jak se nám budou dveře do místnosti hodit. Ideálním vodítkem je v tomto případě podlaha. Interiérové dveře by neměly poutat příliš pozornosti, ale zároveň by měly působit vkusně, a proto je nejlepším řešením volit dekor podobný podlaze, případně o něco málo tmavší.

V závislosti na místnosti, do které dveře vedou, vybíráme třeba i míru prosklení. Dveře v kombinaci se sklem je ideální volit do společenských místností, jako je obývací pokoj, kuchyň nebo chodba, kde prostor bude působit vzdušně a příjemně. Do ložnic a dětských pokojů volíme nepříliš prosklené dveře, jelikož je zde potřeba více soukromí. Nejméně anebo vůbec prosklené dveře dáváme ke koupelnám a k WC prostorům.


Jaké jsou doporučené rozměry dveří?

Rozměry dveří, stejně jako jejich prosklení závisí na druhu místnosti, kam dveře vedou.

Zpravidla nejširší dveře bývají ty vstupní, které umožňují snazší průchod například s dětským kočárkem, taškami s nákupem nebo nábytkem při stěhování. I přesto jejich rozměry začínají na minimální šířce 80 cm (stavební otvor 955 mm), ale často jsou však bezpečnostní vchodové dveře do domu doporučovány větší.

Dveře do místností v interiéru mívají typickou šířku 80 cm a dveře do koupelen, šaten nebo technických místnost pak šířku 70 cm.


Je směr otevírání dveří důležitý?

Jednoznačná odpověď: Ano! Směr otevírání je důležitý z praktického i estetického hlediska.

Dveře by se vždy měly otevírat směrem ke zdi tak, abychom při vstupu viděli větší část místnosti. Nejen, že je to příjemnější a opticky tak prostor působí větší, ale zároveň se tak vyhýbáme problému, kdy by v případě otevírání na opačnou stranu byla zeď u dveří kvůli procházení odřená a znečištěná.

Jedinou výjimkou tvoří dveře vedoucí do koupelny, na WC a obecně do stísněných prostor. Zde platí, že se dveře otevírají ven směrem do chodby, aby nedošlo ke zmenšování už tak malého prostoru místnosti.

Výběr správných dveří je důležitější, než se zdá! Nechte se inspirovat na našem e-shopu nebo v kamenných prodejnách a vyberte si ty pravé, které vám budou dělat radost po celý život.

Naše kamenné prodejny

mapa

Poraďte se s námi

máte dotaz?
Načítám, prosím vydržte...