Vybíráte dveřní kliky? Poradíme vám, na co si dát pozor

Vybíráte dveřní kliky? Poradíme vám, na co si dát pozor

Kliky jsou v našich domácnostech tak samozřejmá věc, a ač je nevnímáme napřímo a může se zdát, že výběr klik není důležitý, opak je pravdou. Dennodenně se jich dotýkáme, materiál i tvar na nás různě působí. A v neposlední řadě kliky vytváří celkový dojem našich místností. Už trochu začínáte věřit důležitosti výběru klik? Není to žádná věda, chce to jen znát základní informace, které si nyní představíme na blogu Grimax.cz.

 

Základní rozdělení dveřních klik

Dveřní kliky jsou součástí dveřního kování. Při otázce „Jak vybírat kliky na dveře?“ se tedy budeme bavit primárně o něm. Kování rozdělujeme na dva základní typy, a to:
1. ŠTÍTOVÉ KOVÁNÍ
U štítového kování máme otvor pro kliku a otvor pro klíč vyražen na jednom kusu. U tohoto typu je klíčové změření vzdálenosti těchto dvou otvorů na dveřích. Na základě této míry a typu rozteče otvoru (viz níže) totiž upravujeme kování na objednávku. Standardní vzdálenost je 72 nebo 90 mm.
Nabídka na našem e-shopu:
štítové kování vchodové, štítové kování interiérové
2. ROZETOVÉ KOVÁNÍ
Kování rozetové je modernější řešení, kde máme dva oddělené díly: klika a otvor pro klíč. Vyznačuje se delší životností než kování štítové.
Nabídka na našem e-shopu:
rozetové kování vchodové, rozetové kování hranaté interiérové, rozetové kování kulaté interiérové

 

Jak vybrat dveřní kliky dle typu roztečí otvorů pro klíč

Při výběru dveřních klik je typ otvoru druhým důležitým parametrem, který se zadává hned u objednání. Máme pro ně zkratky, které používají téměř všichni výrobci. Dělí se jednoduše dle toho, na jaké dveře kování pořizujete:

BB – otvor pro interiérový klíč (dózický)
PZ – otvor pro vložku (FAB)
WC – sada WC s vmontovaným klíčem

   

 

Kliky v kombinaci s koulí

U kombinace dveřního kování s koulí je důležité při objednání zadat ke všem předešlým údajům i údaj, zda se jedná o kliku pravou (označujeme RE) nebo levou (označujeme LE). V naší nabídce najdete koule jak pevné, tak otočné. Podívat se pak můžete na celou nabídku koulí.

Při výběru dveřních klik neopomíjejme též důležitý parametr, a to materiál. Nerezové kliky a materiály jako jsou chrom, nikl, bronz atd. zaručují dlouhou životnost. Hliníkové kliky jsou pak o trochu cenově dostupnější, ale zas na úkor životnosti. Hliníkové kliky neumisťujeme do exteriéru.

Naše kamenné prodejny

mapa

Poraďte se s námi

máte dotaz?
Načítám, prosím vydržte...